seferihisar add

Atatürkçü Düşünce Derneği Seferihisar Şubesi İnternet sitesine hoşgeldiniz.               Atatürkçü düşünce derneği üyesi olmak,         Atatürkçü düşünce derneği kimlik belgesi sahibi olmak.Sizin Atatürkçü düşünceye sahip olduğunuzun bir kanıtıdır.             Derneğimize üye olunuz.      Seferihisar A.D.D.Türk Bayrağı

 
 
Atatürkçü Düşünce Derneği

Seferihisar şubesi

Atatürk caddesi yenigün iş hanı

35460 Seferihisar

 

Tel:0 232 7434947

Mail:addseferihisar@gmail.com

 

 

      BAĞIŞ VE AİDATLAR İÇİN :

    Halk Bankası Seferihisar şubesi

    Müşteri no:08052676

   , Hesap no:160 000 10

      

 

 

 

 

 

webmaster:ismail Ecer         ismailecer@ecer.web.tr                  
 
 

 

 

 

 


 

 

    Seferihisar, İzmir’in batısında yer alır. İl merkezine uzaklığı 47 km’dir. Kuzeyde Urla, Doğuda Menderes, batı ve güneyde Ege Denizi ile çevrilidir.İlçenin yüzölçümü 371 km²’dir. Doğanbey-Payamlı ve Ürkmez olmak üzere 2 beldesi ve 9 köyü bulunmaktadır.

   2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı’na göre toplam nüfusu 34.761’tür. Bu nüfusun 17.526’sı merkezde, 17.235’i belde ve köylerde yaşamaktadır. Seferihisar’da 20 ilköğretim okulu, 4 orta öğretim kurumu bulunmakta; 4245 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda, 261 öğretmen görev yapmaktadır. İlçede, sağlık hizmetleri , 4 sağlık ocağı, 1 sağlık evi tarafından verilmektedir. Seferihisar ekonomisinde tarım ağırlığını korumaktadır. İlçe toprakları, zeytinlikler ve narenciye bahçeleriyle kaplıdır. Son yıllarda seracılık gelişme göstermektedir. Seferihisar yöresi, Antikçağ’da önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Yöredeki en önemli ören yeri Teos’tur.
    Seferihisar, Cumhuriyet öncesinde 1884 yılında ilçe olmuştur. Günümüzde İzmir'in 28 ilçesinden birisidir.      İzmir'in metropoliten ilçeleri (Konak, Bornova, Karşıyaka, Çiğli, Buca, Balçova, Gaziemir, Güzelbahçe ve Narlıdere,Seferihisar) dışındaki 19 ilçesi (Menemen, Foça, Aliağa, Dikili, Bergama, Kınık, Kemalpaşa, Bayındır, Ödemiş, Beydağ, Kiraz, Tire, Torbalı, Selçuk, Menderes, Çeşme, Urla, Karaburun) arasında Seferihisar; toplam nüfus itibarıyla 15. sırada, ilçe merkezi nüfusu bakımından 10. sıradadır.
    İlçenin Beyler, Çamtepe, Gödence, İhsaniye, Kavakdere, Orhanlı, Turgut,ulamış,düzce olmak üzere 9 köyü ve merkeze oldukça yakın olan henüz yeni mahalle olan Ulamış mahallesi bulunmaktadır. Çamtepe Güzelbahçe ilçesinden 2001 yılında Seferihisar'a bağlanmıştır. Beyler,Orhanlı,Gödence,Çamtepe ve İhsaniye köyleri orman köyleridir. Kavakdere köyü ise dağınık yerleşme yapısına sahiptir. Orhanlı köyü 1979 tarihinden itibaren yeni yerleşim alanına kurulmuş, eski köyün yerinde bir mahalle kalmıştır. Evliya  Çelebi'nin de dediği gibi zeytin ve üzüm temel geçim kaynakları arasındadır.
     İlçede yerel yönetimi temsilen 3 Belediye hizmet vermekte iken son yasa ile Doğanbey ve Ürkmez Belediyeleri kaldırılarak mahalle statüsüne getirilmiş ve Seferihisar merkez belediyesine bağlanmışlardır.